Najlepsze inwestycje z funduszy europejskich.

Inwestycje z funduszy europejskich pozwoliły przeprowadzić w Polsce wiele potrzebnych zmian. Dzięki nim w naszym kraju powstało wiele dróg, rozszerzono także sieci komunikacyjne w większych miastach. Ponadto cały czas dochodzą coraz to nowsze pomysły, jak zręcznie wykorzystywać fundusze unijne w taki sposób, żeby państwo stało się bardzo funkcjonalne.

Na przykładzie Warszawy można wykazać, jak trafione są to inwestycje. W 2015 roku doszło do wydarzenia bezprecedensowego, bowiem otwarto II linię metra warszawskiego, jedynego metra w Polsce. Całe przedsięwzięcie kosztowałoby nasz kraj ponad 6 miliardów złotych.

Jednak dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, w ramach Funduszu Spójności i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, otrzymaliśmy ponad 3 miliardy złotych dotacji, dzięki czemu realny koszt inwestycji wyniósł mniej niż 50% pierwotnej kwoty.

Kolejnym kamieniem milowym była inwestycja, mająca na celu zaopatrzeniu Warszawy w wodę i oczyszczaniu tamtejszych ścieków. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósłby ponad 1,5 miliarda złotych, ale dzięki dofinansowaniu, znowu z Funduszu Spójności, lecz tym razem w ramach ochrony środowiska, otrzymaliśmy z Unii ponad 950 milionów złotych. Realny koszt inwestycji wyniósł zatem niecałe 40% początkowej kwoty.

Żeby nie ograniczać się tylko do stolicy, warto przyjrzeć się również pierwszemu etapowi rewitalizacji kieleckiego śródmieścia, na które trzeba byłoby wydać prawie 59 milionów złotych. Dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pokryło jednak prawie 45 milionów złotych.

Jak widać w ogóle i szczególe – fundusze europejskie są Polsce bardzo pomocne i przydatne, a wymienione tu jedne z najlepszych inwestycji, które zostały wykonane jak do tej pory na pewno pokazują, że warto było postawić na Unię Europejską.