Co w Polsce jest najlepsze? Z punktu widzenia zagranicy

Polska, jako kraj piękny i mający wiele do zaoferowania, jest uważana przez wiele zagranicznych firm jako miejsce, gdzie warto inwestować swój czas i pieniądze. Biorąc pod uwagę to, że już od ponad 11 lat jesteśmy członkami Unii Europejskiej, a nasz proces integracyjny z Europą, a także ze światem, wchodzi na coraz to wyższe stopnie zaawansowania, staliśmy się bardziej podatni na efekty globalizacji.

W ciągu ostatniej dekady staliśmy się łakomym kąskiem dla wielkich sieci supermarketów takich jak np. Auchan, Carrefour, Lidl, Tesco, czy wiele, wiele innych. Jednak wspomnienie o tych firmach nie jest zupełnie przypadkowe, ponieważ z punktu widzenia zagranicy, w Polsce najlepsze są.. podatki. Wynika to głównie z faktu, iż zagraniczne koncerny płacą na naszych ziemiach sporo niższy podatek CIT, w porównaniu chociażby do naszych, polskich firm.

Według obliczeń Unii Europejskiej jesteśmy też liderem w niesławnym rankingu, dotyczącym transferu kapitału, jakiego firmy z zagranicy dorabiają się w Polsce. Odbija się to też na naszym rynku pracy, ponieważ koncerny nie muszą płacić naszym ludziom tyle, co u siebie w kraju. Staliśmy się dla nich czymś w rodzaju kopalni taniej siły roboczej, a kwoty wypłacane miesięcznie pracownikom z Polski różnią się mniej więcej trzykrotnie na niekorzyść.

Sumując wszystkie korzyści, jakie wyciągają zagraniczne koncerny, wychodzi, że w Polsce mogą dorobić się naprawdę porządnego interesu, gdyż rząd polski nie wykazuje większego zainteresowania w tym, żeby poprawić sytuację naszego kraju i bardziej opodatkować zagraniczne koncerny.

Takie pasywne przyglądanie się wywozowi pieniędzy zarobionych na naszych ziemiach, sprawia, że to, co w Polsce jest najlepsze z punktu widzenia zagranicy, to właśnie bierność rządzących, jawna dyskryminacja wszystkiego, co polskie oraz możliwość dorobienia się naprawdę sporej ilości gotówki.